Nowości

1. Paweł Pierściński in memoriam

Oferta specjalna Biblioteki Świętokrzyskiej
Biblioteka Świętokrzyska 366
stron 208, w tym 32 kolorowe, cena 30 zł
Longin Kaczanowski, Maciej Andrzej Zarębski

Książkę wydano z okazji pierwszej rocznicy śmierci Pawła Pierścińskiego.

PawelPierscinskiinMemoriam

To książka o człowieku, który swoją wielkość osiągnął nie na drodze wspinania się po szczeblach partyjnej kariery, ale drogą ogromnego profesjonalizmu, pracowitości, uczciwości, skromności i wierności swoim ideałom. Okazuje się, że jest to doskonały sposób na trwałe zapisanie się złotymi zgłoskami w annałach historii kultury narodu polskiego.

Zwracam też uwagę na fakt, że i bez kolorowych billboardów też zostaje się wielkim człowiekiem. W zasadzie bez ich udziału. Ich żywot jest krótki. Gdy kurz z nich opadnie znajdują miejsce na śmietniku historii. Natomiast skromność i pracowitość zawsze zapracują na pamięć u potomnych po wsze czasy. Stąd też książkę tę gorąco  polecam tym wszystkim młodym zapaleńcom, którzy chcieliby zrobić coś trwałego dla swojej małej ojczyzny.
Czytaj dalej…


2. Wołanie w ciszy

Wołanie w ciszy

Po lekturze tomiku poezji Aliny Szymczyk „Wołanie w ciszy” trudno nie zgodzić się ze zdaniem Macieja A. Zarębskiego, wyrażonym w Słowie wstępnym, że zawartość tomiku jest bardziej wyrazista w wymowie i bardziej krytyczna w ocenie otaczającego świata niż dotychczasowa jej twórczość. Główne motto, jakie przewija się przez strofy, to Bóg i Ojczyzna. Obserwując codzienność autorka dostrzega skutki eliminowania z życia człowieka wiary w Boga: „Świat bez Boga gubi się/w przestrzeniach/Nicości/Jakby nie istniał”. Widzi jak brak tej wiary powoduje wzrost zakłamania w kontaktach międzyludzkich. 
Czytaj dalej…


3. Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 2004-2014

Świętokrzyskie Towarzystwo regionalne 2004 - 2014

„Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 2004-2014”, to znakomity dodatni bilans dokonań regionalistów świętokrzyskich pod prezesurą dr Macieja Andrzeja Zarębskiego. Wszystkich, którzy chcieliby poznać ocenę treści książki, odsyłam do Posłowia autorstwa prof. Andrzeja Tyszki. Jego ocena, jak zresztą zwykle, jest zwięzła, konkretna i kompleksowa, nie pozostawiająca miejsca na dodanie czegokolwiek. Osobiście chciałabym zaakcentować swoisty patriotyczny rachunek sumienia dokonany przez dr Macieja Andrzeja Zarębskiego, bez reszty zaangażowanego w działalność społecznikowską.
Czytaj dalej…


4. Miasta jak ogrody

Miasta jak ogrody

W czerwcu 2015 roku w Bibliotece Świętokrzyskiej jako 332 pozycja tego wydawnictwa  ukazał się album książkowy jego autorstwa w wersji polsko-angielskiej zatytułowany  Miasta jak ogrody. Trzeba wiedzieć, że profesor Tyszka to nie tylko znany w Polsce socjolog kultury, długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, regionalista, publicysta, malarz i pisarz, ale od lat zwolennik i popularyzator idei miast ogrodów zapoczątkowanej na początku wieku w Anglii. To pasjonat upowszechniania wiedzy o pierwszym z miast ogrodów, mieście Letchworth, założonym na Wyspach Brytyjskich w 1903 roku.
Czytaj dalej…


5. Smak hobzy

Smak hobzy

Muszę się przyznać, że z wielką niecierpliwością oczekiwałam następnej części z pasjonującego cyklu „Ze schowka pamięci” autorstwa Macieja A. Zarębskiego. I oto już mamy starannie wydaną przez Bibliotekę Świętokrzyską II część zatytułowaną Smak hobzy. Poznajemy kolejną odsłonę życia tego niezwykłego człowieka ukształtowanego przez wyniesioną z domu rodzinnego bezwarunkową miłość do Boga i Ojczyzny.
Czytaj dalej…

Okładka Smak hobzy

Browse

Kalendarz

sierpień 2020
P W Ś C P S N
« maja    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategorie

Linki