Nowości

1. Wołanie w ciszy

Wołanie w ciszy

Po lekturze tomiku poezji Aliny Szymczyk „Wołanie w ciszy” trudno nie zgodzić się ze zdaniem Macieja A. Zarębskiego, wyrażonym w Słowie wstępnym, że zawartość tomiku jest bardziej wyrazista w wymowie i bardziej krytyczna w ocenie otaczającego świata niż dotychczasowa jej twórczość. Główne motto, jakie przewija się przez strofy, to Bóg i Ojczyzna. Obserwując codzienność autorka dostrzega skutki eliminowania z życia człowieka wiary w Boga: „Świat bez Boga gubi się/w przestrzeniach/Nicości/Jakby nie istniał”. Widzi jak brak tej wiary powoduje wzrost zakłamania w kontaktach międzyludzkich. 
Czytaj dalej…

2. Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 2004-2014

Świętokrzyskie Towarzystwo regionalne 2004 - 2014

„Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 2004-2014”, to znakomity dodatni bilans dokonań regionalistów świętokrzyskich pod prezesurą dr Macieja Andrzeja Zarębskiego. Wszystkich, którzy chcieliby poznać ocenę treści książki, odsyłam do Posłowia autorstwa prof. Andrzeja Tyszki. Jego ocena, jak zresztą zwykle, jest zwięzła, konkretna i kompleksowa, nie pozostawiająca miejsca na dodanie czegokolwiek. Osobiście chciałabym zaakcentować swoisty patriotyczny rachunek sumienia dokonany przez dr Macieja Andrzeja Zarębskiego, bez reszty zaangażowanego w działalność społecznikowską.
Czytaj dalej…

3. Miasta jak ogrody

Miasta jak ogrody

W czerwcu 2015 roku w Bibliotece Świętokrzyskiej jako 332 pozycja tego wydawnictwa  ukazał się album książkowy jego autorstwa w wersji polsko-angielskiej zatytułowany  Miasta jak ogrody. Trzeba wiedzieć, że profesor Tyszka to nie tylko znany w Polsce socjolog kultury, długoletni pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, regionalista, publicysta, malarz i pisarz, ale od lat zwolennik i popularyzator idei miast ogrodów zapoczątkowanej na początku wieku w Anglii. To pasjonat upowszechniania wiedzy o pierwszym z miast ogrodów, mieście Letchworth, założonym na Wyspach Brytyjskich w 1903 roku.
Czytaj dalej…

4. Smak hobzy

Smak hobzy

Muszę się przyznać, że z wielką niecierpliwością oczekiwałam następnej części z pasjonującego cyklu „Ze schowka pamięci” autorstwa Macieja A. Zarębskiego. I oto już mamy starannie wydaną przez Bibliotekę Świętokrzyską II część zatytułowaną Smak hobzy. Poznajemy kolejną odsłonę życia tego niezwykłego człowieka ukształtowanego przez wyniesioną z domu rodzinnego bezwarunkową miłość do Boga i Ojczyzny.
Czytaj dalej…

Okładka Smak hobzy

Browse

Kalendarz

czerwiec 2018
P W Ś C P S N
« kwietnia    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategorie

Linki